MRG:

     uçakta cep telefonu kullanmaya benzemiyor..
     MRG: Manyetik Rezonans Görüntüleme-MRI gibi cihazların en önemli özelliği yüksek manyetik alan sistemiyle çalışmalarıdır. Bu cihazların içinde görüntülemeye yarayan çok güçlü elektro mıknatıslar bulunur. Günümüzde MR cihazlarında kullanılan mıknatısların gücü 0,5 Tesla ve 3,0 Tesla arasında değişiyor. En güçlü mıknatıslar 60 Teslaya kadar çıksa da bunlar ancak araştırmalar için kullanılıyor. Dünyanın manyetik alanının 0,5 Gauss olduğunu düşünürseniz bu mıknatısların ne kadar güçlü olduğunu anlarsınız. Örneğin videoda gördüğünüz gibi 4 Teslalık bir Emar bir büro sandalyesini 900 kg kuvvetle çekebilir. Bu nedenle bu cihazların bulunduğu alanlara yada içlerine küçük bir metal eşya ile girmek bile (örneğin, metal para, ataç, kalem, yüzük, steteskop, hemostatlar) ölümcül sonuçlar yaratabiliyor. Çünkü yüksek çekim gücü metal cisimleri kurşun hızına bile çıkarabiliyor.
     Prosedürlere göre MR gibi manyetik alanla çalışan cihazlara hastalar alınmadan önce ayrıca vücutlarında metal implant gibi uzuvlar olup olmadığı mutlaka sorgulanmalı. Çünkü hastada protezler metalse yine bu makine tarafından güçlü bir şekilde çekilecektir. Ayrıca cebinizdeki kredi kartları ya da banka kartlarının bilgileri anında silinebilir.
     Aşağıdaki deneyde görüldüğü gibi 4,6 metreden bir demir MR cihazı tarafından çok şiddetli şekilde çekilebiliyor. Mıknatısa yaklaştıkça bu kuvvet üstel şekilde artıyor. Bu nedenle metal eşyalarla ya da metal protezlerle MR odasına girmek çok tehlikelidir. Kalp pili olan kalp hastalar, beyin ameliyatı ile beyin damarlarına klips takılmış kişiler, metal kalp kapakçıkları olanlar, iç kulak protezi gibi hastaların kesinlikle MR odalarına girmemeleri gerekiyor.
Kaynak: medikalakademi.com.tr